Hemijski piling kože
U današnje vreme pilinzi su poznati kao procedure ''čišćenja i glačanja'' kože raznim preparatima na bazi nežnih ili grubih abraziva, kiselina, preparata...
Postoji više vrsta pilinga, sa različitim delovanjima i efektima.
ŠTA JE TO HEMIJSKI PILING?
Hemijskim pilingom se smatra svaka vrsta pilinga koja u sebi sadrži neku od sledećih kiselina:
- glikolna ( voćne kiseline )
- trihlorsirćetna (TCA)
- Fenol ( medicinski hemisjki piling )
Kao i pilinzi koji deluju silom koja nije mehanička nego je na bazi preparata i određenih sastojaka.
Hemisjki piling ili ''kontrolisana opekotina'', je procedura koju treba sprovoditi isključivo u kozmetičkim centrima ili ordinacijama u prisustvu stručnog osoblja.
Tretman voćnim kiselinama je najzastupljeniji vid pilinga.
Ova procedura spada u:
- antiage,
- prevenciju antiage-a,
- tretman hidratacije kože
Efekti:
- vraća sjaj koži
- uklanja fleke nastale delovanem spoljašnjih faktora
- hidrira
- ispravlja sitne bore i smanjuje duboke
- smanjenje ožiljaka od akni
Hemisjke pilinge delimo na:
- površinske
- srednje duboke
- duboke
Koju dubinu pilinga ćemo primeniti zavisi od tipa i stanja kože, pa shodno tome je i oporavak individualan.
Najbolji period za primenu hemijskog pilinga je od oktobra do aprila, zbog delovanja sunčevih zraka koju nepovoljno utiču na kožu tretiranu kiselinom.
NA KOJIM REGIJAMA SE SME RADITI PILING?
- lice
- šake
- noge
- ruke
PROCEDURA:
Kod bilo kog tipa i stanja kože preporučuje se započeti tretman sa 30% kiseline, kao uvod, a kasnije povećavati % kiseline, o čemu odlučuje osoba koja radi tretman.
Najbolje bi bilo da klijent koristi kreme ili gelove za umivanje na bazi niskoprocentne kiseline, dve nedelje pre samog tretmana, da bi se koža navikla i lakše podnela tretman.
Pre samog aplikovanja kiseline, koriste se odmašćivači kože i takozvani prepinzi koji pripremaju kožu na korak mazanja kiseline. U zavisnosti od preparata, neophodno je samu kiselinu neutralizovati po završetku delovanja ( vreme zavisi od tipa i stanja kože ), staviti oodgovarajuću masku i na kraju zaštitni krem. Blago crvenilo je normalna pojava nakon ove procedure kao i ljuspanje kože nakon par dana.
Tretman traje 20- 30 min..
DA LI JE POTREBNO PONAVLJATI TRETMAN?
Efekti ove procedure su vidljivi odmah nakon prvog tretmana, ali on uglavnom nije dovoljan. Preporučuje se ponoviti tretman u razmaku od 2 do 3 nedelje, što opet zavisi od tipa i stanja kože.
Neželjeni efekti hemisjkog piliga su blago peckanje u toku tretmana, crvenilo koje je prolazno ( nakon tretmana) i ljušćenje kože koje traje dan do dva.